Šie kariai – tai gyvos kariuomenės legendos, apie kuriuos pasakojamos senos istorijos ir kuriamos naujos, šie kariai iki gyvo kaulo išmano savo darbą, apie juos kalbama, kad arba juos pažįsta “pusė kariuomenės” arba bent jau kiekvienas dalinio, kuriame jie tarnauja karys.
Dvidešimtmečių Lietuvos kariuomenėje yra daug ir visų surinkti turbūt neįmanoma, todėl šįkart išieškojome ir specialiai juostiniu fotoaparatu nufotografavome jų dvi dešimtis. Tai – labai skirtingi žmonės, tačiau juos vienija svarbus bruožas – šie profesionalūs kariai Lietuvos kariuomenėje tarnauja daugiau, nei dvidešimt metų.
Šuolių parašiutu rekordininkas, nuo 1991 metų tarnaujantis Lietuvos kariuomenėje, kur jau daug metų deda visas pastangas, kad instruktoriams vykdoma veikla patiktų, o apmokomi parašiutininkai norėtų sugrįžti ir tęsti aukštesnio lygmens apmokymus.
Ne tarnybos metu Audrius mėgsta slidinėti, šuolius į vandenį baseine bei, kas be ko, užsiima parašiutiniu sportu.
Oficialiai: majoras Audrius Miečius yra Lietuvos kariuomenės mokyklos Parašiutinio rengimo centro viršininkas – atsakingas už viską, kas susiję su parašiutiniu karių rengimu.
28 metai Lietuvos kariuomenėje.
Kai kūrėsi naujas medicinos punktas Klaipėdoje, skubiai reikėjo naujo personalo, tad Regina nesudvejojo ir prisijungė į karo medikų gretas, kur tarnauja iki šiol.
Ne tarnybos metu Regina mėgsta keliauti ten, kur šilta ir nors save laiko “tingine”, po ilgiau trunkančių išplaukimų į jūrą mėgsta ir žemiškus užsiėmimus – pas gimines daržus ravėti, megzti, skaityti, gėles sodinti, skaniai pasigaminti, kas be ko, po to ir suvalgyti arba visai nieko neveikti.
Oficialiai: štabo seržantė specialistė Regina Mackevičiūtė yra Dr. J. Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karo medicinos gydytojo vyriausioji padėjėja, kaip medicininės paramos vieneto dalis tarnaujanti Karinėse jūrų pajėgose.
25 metai Lietuvos kariuomenėje.
Jūratės tėtis tarnavo Savanoriškojoje krašto apsaugos tarnyboje ir paskatino dukrą rinktis kario kelią. Kariuomenė – didžiausia Jūratės gyvenimo dalis. Čia yra jos geriausi ir artimiausi draugai, čia Jūratė sutiko savo vyrą Darių. Darius, kaip ir visi ankstyvosios atkurtos Nepriklausomos Lietuvos devyniolikmečiai, buvo pašauktas tarnauti į kariuomenę – ten ir pasiliko.
Ne tarnybos metu didžiausia Jūratės aistra – gėlės, savo kiemą ji apsodinusi senovinėmis, laiko patikrintomis lietuviškomis „močiučių gėlėmis“. Mėgsta keliauti, susipažinti su tų vietų žmonėmis, kultūra, tradicijomis, ragauti vietinį maistą, tada grįžti namo, atsisėsti tarp gėlių ir pamąstyti – „kokie visgi mes laimingi ir laisvi.“. Dariaus laisvas laikas skiriamas šeimai, o ypač – žmonos Jūratės gėlynams.
Oficialiai: štabo seržantė Jūratė Masiulienė yra Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos G9 (civilių ir karių bendradarbiavimo) specialistė, o seržantas majoras Darius Masiulis yra Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vyriausiasis puskarininkis.
Jūratė – 25 metai Lietuvos kariuomenėje, Darius – 23 metai Lietuvos kariuomenėje.
Arūnas visada norėjo tarnauti. Kai sužinojo, kad Lietuva perka 2 fregatas – baigęs privalomąją karinę tarnybą – pasiliko. Daug metų tarnavo laivuose. Ne tarnybos metu mėgsta žaisti biliardą, vaikščioti, daug važinėja dviračiu, dažniausiai – Smiltynėje.
Oficialiai: laivūnas Arūnas Naujokas yra Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Karo laivų flotilės vyriausiasis puskarininkis – sprendžia absoliučiai visas problemas, susijusiusias su karių tarnyba.
26 metai Lietuvos kariuomenėje.
Visada domėjosi karyba ir ginklais. Norėjo pasitarnauti Lietuvai, tad tarnybą pradėjo “Geležinio Vilko” brigadoje. Vėliau 10 metų tarnavo Inžinerijos batalione, išminavimo kuopoje, šiuo metu jau dešimtus metus tarnauja Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje.
Ne tarnybos metu Sigitas profesionaliai žaidžia stalo tenisą, mėgsta šaudyti – dalyvauja taikliojo šaulio varžybose, mėgsta žvejoti bei žaisti krepšinį.
Oficialiai: štabo seržantas Sigitas Glazauskas yra Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės aerodromo priežiūros eskadrilės grandies vadas. Sigitas yra atsakingas už pakilimo takų, orlaivių gaudyklių priežiūrą ir aptarnavimą, prižiūri viso aerodromo teritoriją, dirba su garsinėmis patrankomis prie pakilimo takų, kurios nuvaiko paukščius. Briedžių vaikymas iš bazės, beje, irgi nesvetimas užsiėmimas – Pasak Sigito, pasitaiko neretai .
21 metai Lietuvos kariuomenėje.
Artūras 1998 m. atėjo tarnauti į tuometinį Vytauto Didžiojo jėgerių batalioną. Iki šiol surenka 300 taškų iš 300 per kasmetinį Karių fizinio parengtumo testą. Ne tarnybos metu Artūras daug keliauja, nuo vaikystės sportuoja dziudo, imtynes, sakosi esąs laukinis ir net laisvalaikiu gyvena laukuose: domisi išgyvenimu gamtoje, istorija, dirba su mediena, gamina įvairius daiktus.
Oficialiai: štabo seržantas Artūras Aleksa yra Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro Žvalgybos kursų ekspertas.
22 metai Lietuvos kariuomenėje.
Išsilaikęs visų transporto priemonių vairavimo kategorijas 1998m. Vaidas buvo pakviestas tarnauti brigadoje “Geležinis Vilkas”.
Ne tarnybos metu Vaidas nuo ratinių transporto priemonių nenutolsta – mėgsta remontuoti automobilius bei žemės ūkio techniką, o taip pat žaisti tinklinį, tenisą, šaškėmis bei šachmatais.
Oficialiai: grandinis Vaidas Vaičiulis, yra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono vairuotojas.
21 metai Lietuvos kariuomenėje.
Parašiutizmu sudomino brolis, iš pradžių tai buvo tik hobis, tačiau 1992 m. Violeta pradėjo tarnauti Lietuvos kariuomenėje ir hobiui tapus rimta profesija bei pragyvenimo šaltiniu, dabar Violeta šuoliams ruošia karius. Violetos įskaitoje – 4517 šuolių.
Ne tarnybos metu Violeta teisėjauja parašiutiniame sporte bei yra Vilniaus aeroklubo narė.
Oficialiai: štabo seržantė Violeta Nikonovė yra Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos parašiutinio rengimo centro vyriausioji instruktorė. Ruošia Lietuvos kariuomenės karius – parašiutininkus.
27 metai Lietuvos kariuomenėje.
Tarnauti kariuomenėje neplanavo, turėjo trenerio specialybę, tačiau kolegos pakalbino ir hobis patapo tarnyba. Iki šiol Darius į tarnybą eina kaip į hobį.
Ne tarnybos metu Darius užsiima karine ir aeronautikos penkiakove, taip pat kartu su žmona veda užsiėmimus sutuoktiniams, padeda atšviežinti porų santykius ir iš naujo atrasti bendrą ryšį. Savanoriauja.
Oficialiai: kapitonas Darius Ruzgas yra Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų štabo fizinio rengimo vyresnysis karininkas ir koordinuoja fizinio rengimo klausimus visose Karinėse oro pajėgose.
21 metai Lietuvos kariuomenėje.
Iš pradžių Arūnas susipažino su savo būsimąja žmona – ji dirbo buvusioje III-ojoje Aviacijos bazėje Kazlų Rūdoje. Taip Arūnas ir pats atėjo į tarnybą.
Laisvalaikiu Arūnas dažniausiai sėdi ant galingo motociklo ir puoselėja motociklizmo tradicijas dalyvaudamas asociacijos „Lietuvos motociklistų klubas“ veikloje.
Oficialiai: grandinis Arūnas Rebrovas yra Karinių oro pajėgų II-ojo Paieškos ir gelbėjimo posto antžeminės įrangos specialistas ir kontroliuoja visą sraigtasparnių aptarnavimui skirtą techniką.
25 metai Lietuvos kariuomenėje.
1991m. sausio 12d., dar būdamas nepilnamečiu, davė priesaiką AT (Aukščiausioje Taryboje, dabartiniame Seime). Šiuo metu Ričardas yra tiesiogiai atsakingas už tai, ką „vartais į Lietuvos kariuomenę“ vadinamas karinis dalinys padaro ir už tai, ko nepadaro. Pasak jo paties, visus karybos hobius realizuoja tarnyboje, tačiau pasak Ričardo žmonos, vyro hobis – namuose daryti remontus.
Oficialiai: pulkininkas leitenantas Ričardas Dumbliauskas yra Didžiojo Etmono Jonušo Radvilos Mokomojo pulko vadas.
28 metai Lietuvos kariuomenėje.
Tarnybą pradėjo būdamas šauktiniu “Geležinio Vilko” brigadoje, po privalomosios karo tarnybos pasiliko Lietuvos kariuomenėje tarnauti ir toliau. Nuo 1996m. tarnauja Garbės sargybos kuopoje.
Didžiausiu savo hobiu Valentinas laiko žvejybą, priklauso Vilniaus tinklinio klubui “Aitvaras” ir su komanda ne kartą yra iškovoję prizines vietas.
Oficialiai: štabo seržantas Valentinas Filipovič yra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos (GSK) karinio protokolo vyresnysis specialistas.
Valentinas yra atsakingas už GSK karių paruošimą renginiams, tikrina karių uniformas bei išvaizdą, taip pat prižiūri, kad reprezentavimui naudojami ginklai būtų švarūs, tvarkingi, o diržai ant ginklų – balti ir švarūs. Iki dabartinių pareigų Valentinas ir pats dalyvavo daugelyje renginių kaip Garbės sargybos kuopos karys.
22 metai Lietuvos kariuomenėje.
Jevgenijus gimė Sibire – jo seneliai ir tėvai 1946 metais buvo ištremti sovietinių okupantų. Atkūrus Nepriklausomybę, 1991 metais Jevgenijus grįžo į Lietuvą ir vėliau, pagal įgytą išsilavinimą kariniame kūno kultūros institute Sankt Peterburge, pradėjo tarnauti tuometinėje Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų I-ojoje Aviacijos bazėje Šiauliuose.
Ne tarnybos metu Jevgenijus daug sportuoja, dalyvauja karinės aeronautikos penkiakovės varžybose.
Oficialiai: viršila Jevgenijus Kaunietis yra Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės fizinio rengimo vyriausiasis specialistas – karys planuoja, organizuoja ir kontroliuoja visą Aviacijos bazės karių veiklą, susijusią su fiziniu rengimu ir sportu.
22 metai Lietuvos kariuomenėje.
Kaip ir dauguma jaunuolių, 1996m. Nerijus atliko privalomąją tarnybą kaip šauktinis ir Lietuvos kariuomenėje nusprendė pasilikti. Nerijus buvo pėstininkas, o nuo 2001m. tarnauja Karinėse oro pajėgose, 2005m. dalyvavo misijoje Afganistane.
Ne tarnybos metu Nerijus mėgsta žaisti krepšinį ir žvejoti.
Oficialiai: seržantas majoras Nerijus Petravičius yra Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vyriausiasis puskarininkis. Savo tarnybą apibūdina kaip „nuo eilinių problemų iki sprendimų priėmimo“.
22 metai Lietuvos kariuomenėje.
Kirstina yra medikė, norėjo išbandyti save ir į Lietuvos kariuomenę atėjo ieškoti papildomos veiklos – čia ir pasiliko. Tuo tarpu Rimantas sako, kad tiesiog „reikėjo kažkur dirbti“.
Ne tarnybos metu Kristina mėgsta užsiimti rankdarbiais – megzti ir nerti, tačiau daugiausiai laiko praleidžia sode, kur atsigauna po savaitės darbų. Rimantas kolekcionuoja senovines monetas, smetoniškus pašto ženklus, senovines miestų ir miestelių fotografijas.
Oficialiai: seržantė specialistė Kristina Lidienė yra Karinių oro pajėgų S2 saugumo specialistė. Daro viską, kas susiję su apsauga ir tarnyba, ruošia įsakymus. Kapitonas Rimantas Lidė yra Karinių oro pajėgų pilotas, skraido ir vykdo užduotis su sraigtasparniu MI-8.
Kristina ir Rimantas yra sutuoktiniai, abu neturi „Facebook“ paskyrų, o „Karys“ yra ne šmaikšti Rimanto pravardė, o tikras jo radijo ryšio šaukinys.
Kristina – 22 metai Lietuvos kariuomenėje,
Rimantas – 28 metai Lietuvos kariuomenėje.
Irmantas tarnybą pradėjo nuo Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos Marijampolės rinktinės, dalyvavo misijoje LITPLA3 (Kroatija). Profesinę karo tarnybą pradėjo1995 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio batalione. Ne tarnybos metu visą savo laiką ir dėmesį Irmantas skiria šeimai – žmonai, sūnui ir dukrai. Neturi jokių žalingų įpročių.
Oficialiai: viršila Irmantas Stankevičius yra Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono I-osios 155 mm ugnies baterijos kuopininkas – visų reikalų tvarkytojas, baterijos vado pagalbininkas.
24 metai Lietuvos kariuomenėje.
Būdamas vaikas stebėdavo aerodromą ir jo teritorijoje skraidančius lėktuvus, tad būdamas ketvirtokas ir pats užsimanė tapti pilotu. Tam kad vaikystės svajonė taptų realybe Vincas baigė aviacijos technikos mokyklą, o po tarnybos sovietinėje armijoje norėjo grįžti į Tėvynę – taip atsidūrė Lietuvos kariuomenėje ir tarnauja čia iki šiol.
Oficialiai: kapitonas Vincas Chrapačas yra Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės sraigtasparnio borto technikas, kontroliuoja skrydžio parametrus, vykdo gaisrų gesinimo bei donorų pergabenimo darbus.
27 metai Lietuvos kariuomenėje.